top of page

Rekonstrukce zahrady: druhá šance pro krásný prostor

Klienti mě oslovili s žádostí o rekonstrukci jejich zahrady. Ta se jim postupem času stávala čím dál náročnější na údržbu a přestávala plnit svou původní funkci – být příjemným místem k pobytu i reprezentaci. Zahrada byla založena přibližně před 15 lety a bohužel při její výsadbě byla použita geotextilie. Dnes už víme, že to nebyl ideální krok, ale tehdy se tento materiál propagoval jako zázračné řešení proti plevelům, které se časem mělo samo rozložit. Nemůžeme to tedy původnímu autorovi mít za zlé 😊.


Proměněná zahrada
Proměněná zahrada

Jak víme dnes, realita je jiná – geotextilie často omezuje nejen růst plevelů, ale i okrasných rostlin. Trvalky nejsou nesmrtelné, potřebují prostor k obnově, šíření a přirozenému vývoji. Geotextilie jim však brání v zakořeňování i rozmnožování. Po jejím odkrytí jsme navíc objevili degradovanou půdu, zatímco na povrchu textilie vznikla humusová vrstva plná plevelů. Organická hmota se kvůli textilii nedostávala zpět do půdy.



použití geotextilie v záhonech
použití geotextilie v záhonech

Co bylo potřeba řešit

Klienti sami pozorovali postupnou degradaci zahrady – přibývalo plevele, trávník chřadl. Ve chvíli, kdy už na to nestačili, spojili se se mnou. Po úvodní konzultaci jsme si na místě ujasnili, že půjde o rekonstrukci stávající zahrady – bez přidávání nových prvků, pouze s obnovou zeleně.

Největším problémem byl zestárlý trávník, plný mechu, a nefunkční trvalkové záhony podél plotu. Pozemek byl rozdělen na dvě části – přední, slunnou a reprezentativní, a zadní, stinnou, s terasou, vzrostlými stromy a zónou pro relaxaci a pohyb. Pod ořechem se nacházela plocha s pískem, kterou si „osvojily“ kočky klientů i z okolí jako veřejnou toaletu – pro majitele to bylo nepříjemné místo zvlášť, že se hned vedle nachází terasa s posezením.


ořech s terasou
ořech s terasou

Mech v trávníku má sice své výhody – je měkký, stále zelený a nemusí se sekat – ale klientům nevyhovoval. Rozhodli se tedy pro kompletní výměnu trávníku za travní koberec, i když jsem je upozornila, že bez změny péče se může mech postupně vracet.


Degradace trávníku a záhonů
Degradace trávníku a záhonů

Nový návrh: s respektem ke stínu i slunci

Zábavnější část přišla při obnově záhonů. Pod ořechem jsme museli vybírat rostliny, které snesou sucho a zásadité pH. Klienti si přáli zahradu s minimální údržbou – ideálně jen s jedním jarním řezem. Zvolila jsem proto takové trvalky, které rychle rostou, postupně se rozšiřují a mají navazující kvetení během sezony.

Záhony jsem navrhla bez geotextilie, zamulčované kůrou. Počítalo se i s tím, že se obnoví stávající (a do té doby nefunkční) závlaha napojená na retenční nádrž. Zda bude v záhonech závlaha je pro mne velmi důležitý faktor při výběru rostlin – např. suchomilné druhy jako levandule nebo rozchodníky trvalou vlhkost nesnášejí.

rozvržení charakteru výsadby
rozvržení charakteru výsadby

V zahradě zůstalo několik původních trvalek – kontryhel, pivoňky, denivky a kakosty – které jsem využila jako základní kostru záhonů. Barevně jsem se proto držela růžovo-fialové kombinace, doplněné o akcent žluté a krémové, což ladilo i s barvou žluté fasády domu 😊.


Výběr sortimentu

Do slunných částí zahrady jsme použili např.:

  • Salvia nemorosa (růžová a fialová)

  • Calamintha nepeta

  • Geranium x magnificum a cantabrigiense

  • Aster dumosus


sortiment trvalek na slunce
sortiment trvalek na slunce

Do stínu pak:

  • Brunnera macrophylla

  • Helleborus niger

  • Rodgersia podophylla

  • Gallium odoratum

  • Hemerocallis sp.

Dynamiku zahrady podpořily i keře jako např.:

  • Kolkwitzia amabilis

  • Sambucus nigra ‘Black Lace’

  • Hydrangea paniculata ‘Renhy’


sortiment rostlin do stínu + efemery
sortiment rostlin do stínu + efemery

Cena návrhu a realizace

Za návrh rekonstrukce zahrady si klienti zaplatili 15.000 Kč. Návrh obsahoval:

  • Úvodní schůzku a návštěvu pozemku (včetně cestovného)

  • Zaměření a zakreslení stávajících ploch

  • Výběr rostlinného sortimentu s vizuální prezentací

  • Konzultace a úpravy podle přání klienta

  • Osazovací plán, seznam rostlin a přehled kvetení

  • Výpočet ploch, materiálů a potřebných objemů

  • Pomoc s výběrem realizační firmy

  • Autorský dozor při výsadbě


kompletní osazovací výkres
kompletní osazovací výkres

Realizaci zahrady si klienti nechali nacenit u několika firem (včetně mnou doporučených). Všechny nabídky se pohybovaly kolem 260.000 Kč ± 10.000 Kč. Nakonec si vybrali firmu z okolí – výhodou byla dostupnost, nižší dopravní náklady a lepší ceny u lokálních dodavatelů.


nový travní koberec a příprava záhonů
nový travní koberec a příprava záhonů

Při realizaci jsem byla přítomna při rozmisťování rostlin a částečné výsadbě. Musím ale přiznat, že mě zarazilo, že realizační firma nerozeznala základní druhy jako kakost nebo kontryhel… Naštěstí se vše zvládlo, rostliny byly vysazeny a klienti si zbytek realizace řídili sami.



rozmístění trvalek podle osazovacího plánu
rozmístění trvalek podle osazovacího plánu

Rok poté: návštěva, která překvapila

Rok po výsadbě mi klienti poslali pár průběžných fotek a zpráv, a protože jsem měla cestu poblíž, šla jsem se podívat osobně. A spadla jsem na zadek – v dobrém slova smyslu! 🌿


Zapojený trvalkový záhon
Zapojený trvalkový záhon

Upřímně, měla jsem obavy. Klientka mi po telefonu zmínila, že nakonec nefunguje závlaha v záhonech a že kůrou zamulčovat nechtěli – pravděpodobně kvůli úspoře nákladů. Některé rostliny tedy nepřežily (např. Ajuga reptans pod stromy), ale to se dalo čekat. Bez vody bych taky utekla. 😊


prořídlá výsadba zběhovců
prořídlá výsadba zběhovců

Přesto zahrada vypadá skvěle, prosperuje a i místa s výpadky rostlin se brzy zarostou. Klientce jsem slíbila, že až pojedu okolo, přivezu pár sazenic svízelu a bergenie jako doplnění. Nejsou nezbytné, ale vzhledem k tomu, že se po zahradě prohání dvě miničivavy a obří mainská mývalí kočka, některé malé rostliny to nemají jednoduché.



pravý majitel zahrady
pravý majitel zahrady


Co bych příště udělala jinak?

Pokud bych měla něco změnit, více bych apelovala na zamulčování záhonů – udržuje vlhkost, chrání kořeny a omezuje růst plevele, což je zvlášť důležité v prvních letech. Také bych více zdůraznila nutnost zprovoznění závlahy, i kdyby jen částečné. Ale jak se ukázalo – i přes překážky si tahle zahrada našla svou cestu.




Proměna vstupní části
Proměna vstupní části

výsadba pod ořechem
výsadba pod ořechem

Jedlé zákoutí s rybízem, aronií a jahodami
Jedlé zákoutí s rybízem, aronií a jahodami

Chcete také dát své zahradě druhý život? Ozvěte se mi. 😊

 
 
 

Comments


bottom of page